Reklama

Niedziela Przemyska

W duchu ks. Balickiego

Jesienne dni wypełnione różańcowymi rozważaniami w archidiecezji przemyskiej wskazują także na pokorną postać bł. ks. Jana Balickiego.

Niedziela przemyska 45/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania

Kl. Łukasz Zięba

Modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

Modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom na stałe wpisała się w kalendarz duszpasterskich wydarzeń. Przybywający z różnych stron archidiecezji ofiarują swoje modlitwy, codzienne trudy, cierpienia, swoje krzyże w intencji nowych powołań kapłańskich. Członkowie Dzieła Pomocy Powołaniom na co dzień wypraszają i troską otaczają także tych, którzy już odpowiedzieli na Boże wezwanie.

Na znaczenie tego dzieła wskazał abp Adam Szal, który przewodniczył Eucharystii sprawowanej w przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionego kapłana. – Gromadzimy się wokół osoby bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, który jest patronem Dzieła Pomocy Powołaniom. To dzieło jest bardzo ważne w naszej archidiecezji, bo wspiera tych, którzy są powołani do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego – mówił metropolita przemyski.

Reklama

Dzieło Pomocy Powołaniom to wspólnota, która zrodziła się z potrzeby otoczenia troską modlitewną sprawy powołań. Patronem Dzieła jest bł. ks. Balicki – profesor i rektor przemyskiego seminarium w przeszłości.

Na kapłańską pokorę wskazywał abp Szal w homilii: – On tę pokorę miał. Wykuwał ją i wyklęczał ją przez całe życie, doświadczony przez różne znaki czasu, które potrafił dobrze odczytywać. Ale także on sam wypracował tę postawę, która pomagała mu dobrze przejść przez życie i tego życia nie zmarnować – wskazał arcybiskup. Pokora to cecha charakterystyczna bł. ks. Balickiego. Na relikwiarzu znajdującym się w przemyskiej katedrze umieszczono zdanie z psalmu, którym zaczynał każdą poranną modlitwę: „Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył”. Ta cnota doprowadziła go do odkrycia w tajemnicy Eucharystii prawdziwego skarbu. Mówił o tym w homilii nasz metropolita: – Bez pokory nie można rozumieć tej Tajemnicy. Nie można nawet przybliżyć się do zrozumienia tej Tajemnicy. Stąd właśnie wypływała jego wielka miłość do Eucharystii.

Eucharystia, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu to kluczowe punkty pielgrzymki Dzieła Pomocy Powołaniom. Po nich uczestnicy wydarzenia udali się do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie odbyło się spotkanie przy skromnym posiłku. Ostatnią częścią pielgrzymki był spektakl teatralny. Alumni przedstawili w nim osobę i dzieło bł. ks. Balickiego, pokazując go jako patrona na dzisiejsze czasy – zanurzonego w modlitwie, pokornego i wrażliwego na losy ludzi słabych, biednych i odrzuconych.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne...

I skoro w naszych rozważaniach doszliśmy do śmierci Jezusa, pozostańmy jeszcze chwilę na Golgocie, by pomyśleć o bólu, jaki towarzyszył Jezusowi, gdy Jego Serce przebijała włócznia żołnierza...

Gdy otworzymy księgę Ewangelii, zobaczymy jak wielki podziw towarzyszył mieszkańcom Palestyny, gdy widzieli jak Jezusowi posłuszne były wiatr, woda, a nawet duchy nieczyste. Sam Jezus, Syn Boży był posłuszny: przede wszystkim swojemu Ojcu, ale posłuszny był też ludziom. Autor Listu do Hebrajczyków wkłada w usta Chrystusa słowa psalmisty: „Oto idę – w zwoju księgi jest o mnie napisane – abym spełniał wolę Twoją, mój Boże” (Hbr 10,7). Sam Chrystus mówił o sobie: „Ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał” (J 6,38).

CZYTAJ DALEJ

"Położna" - premiera filmu o krewnej Anny Lewandowskiej

[ TEMATY ]

Stanisława Leszczyńska

Materiał prasowy

Była położną, ale jej obozowe podopieczne nazywały ją mamą. Stanisława Leszczyńska, w nieludzkich warunkach Auschwitz Birkenau przyjęła ponad 3000 porodów, nie tracąc żadnego dziecka. Losy heroicznej akuszerki przybliża film dokumentalny, którego narratorem jest jej wnuczka. Premierę filmu będzie można zobaczyć dzisiaj w TVP 1 o godz. 21:45.

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska za pomoc osadzonym w łódzkim getcie zostaje aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: w tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski

2022-01-28 14:30

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczyk/KPRP

W tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na wstępie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał jednak, że takiej sytuacji jak obecnie nie było od 1989 roku.

W piątek po godz. 13 zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która omówi bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Przedstawiciele opozycji zamierzają pytać m.in. o to, jak Polska jest przygotowana na ewentualny konflikt na Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję