Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MOSKWA ZASKOCZONA
Ofensywa Kijowa

Reklama

Rosja próbuje przekuć blamaż spowodowany wtargnięciem wojsk ukraińskich do obwodu kurskiego w zysk militarny. „Z rosyjskiej perspektywy gambit Kijowa stworzył w sferze militarnej możliwość dalszego uszczuplenia sił ukraińskich i osiągnięcia zdobyczy w innych miejscach frontu. Może to przemienić krótkotrwałe zwycięstwo polityczne prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w strategiczną porażkę” – ocenił amerykański dziennik New York Times, powołując się na rosyjskich analityków wojskowych. Według nich, kurska ofensywa, trwająca od 6 sierpnia, a przedstawiana przez Ukrainę jako znakomite uderzenie militarne, może się stać pułapką dla armii ukraińskiej. Wdarcie się do obwodu kurskiego tylko poszerzyło i przedłużyło wojnę na wyniszczenie, w której Rosja ma przewagę środków. Tak czy inaczej, ukraińska ofensywa w rejonie kurskim, która dała Ukrainie kontrolę nad ok. 100 miejscowościami, zrobiła wrażenie na specjalistach. Doradca szefa MON – gen. Mieczysław Bieniek ocenił, że militarnym celem Ukrainy, który został osiągnięty w ramach ofensywy, jest zdezorganizowanie Rosjanom ich przygotowań do większej ofensywy na kierunkach Pokrowska i Charkowa. Ponadto na podbitym terenie armia ukraińska utworzyła strefę buforową, która nie pozwoli na wykorzystanie go do ostrzeliwania ukraińskich ziem, a także rozbiła przygotowania zgrupowań poborowych, których wzięto do niewoli. – To niewiarygodne w historii wojen, że państwo, które zostało napadnięte przeważającymi siłami, broniąc się uporczywie przez niemal 2,5 roku, jest w stanie dokonać tak spektakularnej ofensywy – stwierdził gen. Bieniek.
w.d.

EKSPANSJA
Uwaga na Chiny

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te (na zdjęciu) wezwał kraje demokratyczne do zjednoczenia się w celu przeciwdziałania ekspansji Chin. – Wszyscy jesteśmy w pełni świadomi tego, że narastający autorytaryzm Chin nie zatrzyma się na Tajwanie ani że Tajwan nie jest jedynym celem chińskiej presji gospodarczej – powiedział. Odniósł się do słów Shi Taifenga, szefa Departamentu Pracy Zjednoczonego Frontu KPCh, że Chiny są dziś zdolne bardziej niż kiedykolwiek do dokonania zjednoczenia. – Chiny zamierzają zmienić międzynarodowy porządek. Dlatego kraje demokratyczne muszą się zjednoczyć i podjąć konkretne działania – podkreślił Lai Ching-te. – Tajwan nie da się zastraszyć. Przejmiemy odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej – zadeklarował. – Chiński ekspansjonizm militarny jest widoczny w różnych miejscach – ocenił, wskazując na wspólne manewry chińskiej armii z Rosją na Morzu Południowochińskim, zachodnim Pacyfiku i Morzu Japońskim.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ŁOTWA BEZPIECZNIEJSZA
Bałtycka linia

Reklama

W Łatgalii, kilka kilometrów od granicy z Rosją, siły zbrojne zaczęły składować tysiące ciężkich kamiennych, żelbetowych i metalowych elementów do budowy zapór przeciwpancernych i przeciwpiechotnych w ramach realizowanej Bałtyckiej Linii Obrony, wzmacniającej flankę wschodnią NATO. – Mamy tu tysiące takich elementów, jak tzw. zęby smoka, kolczaste jeże czy kamienne bloki, z których można stawiać ściany czy bariery. Jest to możliwe do zrobienia szybko, niczym z klocków Lego – relacjonował płk Andris Rieksts. – Ułożone obok siebie tzw. zęby smoka, czyli zasieki w kształcie stożka o wadze jednej tony, są bardzo trudne do pokonania czy przesunięcia i mogą skutecznie zablokować pojazdy czy czołgi – wyjaśnił wojskowy. Podczas jesiennych manewrów Namejs 2024 jednym z zadań żołnierzy będzie rozmieszczenie przeszkód w terenie. W pierwszej kolejności zapory powstaną w pobliżu obiektów straży granicznej oraz przy głównych drogach.
j.k.

ROSYJSKA AGRESJA
Płacą Putinowi

Wielkie międzynarodowe korporacje i banki, które pozostały w Rosji, wciąż finansują rosyjski reżim. W 2023 r. dziesięć największych z nich wpłaciło do rosyjskiego budżetu ok. 1,78 mld dol. samego podatku dochodowego – podała Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE). Oznacza to wzrost o 175 mln dol. w porównaniu z 2022 r. Wśród tych firm są m.in.: Raiffeisen Bank (491 mln dol.), Chery Automobile (222 mln dol.), Philip Morris (220 mln dol.), Japan Tobacco International (182 mln dol.), UniCredit Bank (154 mln dol.), Pepsi (135 mln dol.), Leroy Merlin (ok. 125 mln dol.), Mars (szacunkowo 99 mln dol.).

Rosyjski reżim ukrywa dane makroekonomiczne, ale według KSE, zagraniczne firmy płacą ok. 20 mld dol. podatków rocznie. Ta kwota nadal rośnie, m.in. ze względu na coraz wyższe stawki podatkowe. W lipcu 2024 r. osiem firm zakończyło wycofywanie się z rynku rosyjskiego w wyniku likwidacji działalności lub sprzedaży aktywów. To m.in.: Candy, Fujitsu, UPS, YouScan, Knorr-Bremse i Osram Licht AG.
j.k.

KAMPANIA W USA
Kobiety za kobietą

Reklama

Już niemal codziennie prezydencka kampania wyborcza w USA przynosi wydarzenia, które trafiają na pierwsze strony gazet. Okazuje się, że wybory stają się konfrontacją między kobietami popierającymi Kamalę Harris a mężczyznami, którzy chcą głosować na byłego prezydenta Donalda Trumpa. Sondaż dla dziennika New York Times wskazuje, że wśród kobiet obecna wiceprezydent ma 15 pkt. proc. przewagi nad Trumpem. Różnice w politycznych preferencjach kobiet i mężczyzn gwałtownie się pogłębiają. Wprawdzie od 20 lat kobiety w coraz większym stopniu popierają demokratów, a mężczyźni – republikanów, ale przewaga Harris wśród wyborczyń jest w historii Ameryki bez precedensu. Poparcie dla niej rośnie też wśród młodych ludzi, Latynosów i Afroamerykanów – podał w ostatnich dniach New York Times.

Donald Trump powiedział ponownie, że jeśli wygra listopadowe wybory, chciałby powierzyć Elonowi Muskowi funkcję w swej przyszłej administracji – rządową lub doradczą. Miliarder odpowiedział, że jest na to gotowy. Wcześniej zapowiedział, że tworzy super PAC (komitet polityczny mający zabiegać o wygraną kandydata w wyborach) pod nazwą America PAC, którego zadaniem będzie zbieranie funduszy na kampanię Trumpa. To świetna wiadomość dla kandydata republikanów. Gorsza jest taka, że Trump podpadł artystom – nie chcą, by grał ich muzykę na wiecach wyborczych, grożą pozwami o naruszenie praw autorskich.
w.d.

(Więcej na ten temat na s. 32-33)

BADANIE CAŁUNU
Z czasów Chrystusa

Reklama

Włoscy badacze z Instytutu Krystalografii przy Narodowej Radzie Badawczej użyli nowej techniki, nazywanej szerokokątową dyfraktometrią rentgenowską, do przebadania próbek tkaniny z Całunu Turyńskiego. Po badaniu wieku celulozy lnianej doszli do wniosku, że całun ma ok. 2 tys. lat, czyli pochodzi z czasów Chrystusa. Stwierdzili, że można tu mówić o zgodności z pomiarami wykonanymi na próbce lnu pochodzącej z Masady w Izraelu, której wiek oceniono na lata 55-74 po Chr. Badanie pozwala odrzucić wyniki testu z 1988 r., wykonanego za pomocą datowania węglem, które sugerowały, że całun pochodzi z czasów średniowiecza i musi być falsyfikatem. Tamte wyniki mogły mieć związek z zanieczyszczeniem całunu, stąd nie odpowiadają jego faktycznemu wiekowi. Zbieżność chronologiczna ustalona w badaniu uwiarygodnia teorię, że zakrwawiony ślad na materiale zostawiło martwe ciało Jezusa Chrystusa, które – według przekazu biblijnego – zostało zawinięte przez Józefa z Arymatei przed złożeniem w grobie.
w.d.

WŚRÓD NAJLEPSZYCH
„Filmówka” na liście

Szkoła Filmowa w Łodzi po raz kolejny znalazła się na publikowanej co roku przez Hollywood Reporter liście piętnastu najlepszych uczelni filmowych świata. Autorzy rankingu umieścili łódzką filmówkę obok tak znanych uczelni, jak francuska La Fémis, czeska FAMU, chińska Beijing Film Academy, angielska London Film School czy Australian Film Television and Radio School.

Autorzy rankingu przypomnieli, że łódzka PWSFTviT jest jedną z najstarszych w Europie uczelni o tym profilu. Jej absolwentami są m.in. laureaci Oscara za reżyserię, Roman Polański i Andrzej Wajda, ale także legendarny twórca kina autorskiego Krzysztof Kieślowski oraz autorzy zdjęć o światowej renomie – tu wymieniono: Pawła Edelmana, Dariusza Wolskiego i Łukasza Żala.
j.k.

PORTUGALIA – POLSKA
Uzależnieni od Polski

Polska, na której rynku działa już ponad 100 spółek z Portugalii, stała się kluczowa dla stabilności gospodarki tego kraju – twierdzą lizbońskie media. Gorsze wyniki notowane nad Wisłą nie pozostają bez wpływu na portugalską ekonomię. Przejawem coraz większego uzależnienia Portugalii od polskiej gospodarki jest zaobserwowany w lipcu drastyczny spadek wartości akcji na giełdzie w Lizbonie spółki Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka. Ważnymi na polskim rynku inwestorami są też koncern energetyczny EDP i bank BCP, większościowy udziałowiec Banku Millennium. Wpływ na gorsze wyniki Jeronimo Martins w Polsce – jak twierdzą portugalscy ekonomiści – mają zaostrzająca się konkurencja w handlu detalicznym oraz mniejsza zasobność portfeli polskich rodzin. Według tygodnika Expresso, niekorzystne jest obecnie położenie Polski: nasz największy partner handlowy, Niemcy, ma problemy ze wzrostem gospodarczym, a poza tym mamy za miedzą ogarniętą rosyjską inwazją Ukrainę.
w.d.

2024-08-27 14:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja miesza w kotle

Są dowody potwierdzające udział Rosji w kryzysie migracyjnym. Choć Rosjanom zależy na tym, by ich z tym nie łączyć, polskie służby doskonale widzą rosyjskie zaangażowanie w kryzys na granicy z Białorusią. – Kryzys migracyjny jest prowadzony przy dużym wsparciu Federacji Rosyjskiej – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Aktywność Moskwy widać na różnych polach. W ostatnim czasie rośnie presja energetyczna ze strony Rosji na nasz region,widzimy też próby szantażowania UE cenami gazu, które są poddawane manipulacjom przez Rosję po to, by spowodować jak najszybsze uruchomienie Nord Stream 2. Szantaż gazowy dotyka też w coraz większym stopniu Ukrainę. W Rosji prowadzone są takie działania jak akcja hakerska „Ghostwriter”, nasiliła się też propaganda przeciwko Polsce i NATO w sytuacji, gdy nasz kraj podpisuje ważne umowy na zakup uzbrojenia i modernizację Wojska Polskiego. – To są elementy układanki, które pokazują, że strona białorusko-rosyjska staje się coraz agresywniejsza wobec naszego kraju – podkreślił Żaryn. Duża część migrantów, którzy trafiają na granicę polsko-białoruską jest kierowana na Białoruś z Rosji, a Moskwa jest jednym z lotniczych hubów transportowych. We wrześniu zmienił się też rozkład kolei rosyjskich, które nawiązały połączenia z miastami zachodniego rejonu Białorusi. Część migrantów w rozmowach z polskimi pogranicznikami to potwierdza. Szlak migracyjny, zdaniem polskich służb, był uruchomiony w okresie rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021. Trudno sobie wyobrazić, żeby to wszystko działo się bez zgody Władimira Putina. Sposobem na coraz liczniejsze próby nielegalnego pokonania granicy ma być budowa bariery na odcinku 170-180 km. Będzie ona najpewniej aluminiowo-stalowa o wysokości kilku metrów, z kamerami i czujnikami, które pozwolą wykryć nawet podkopy.
CZYTAJ DALEJ

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20

[ TEMATY ]

reforma oświaty

Andrzej Sosnowski

system oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Minister Edukacji (już nie Narodowej) skierowała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który zakłada m.in. możliwość łączenia klas i tworzenia zespołów szkół w związku ze spadkiem liczby uczniów. Choć celem zmian ma być dostosowanie systemu edukacji do realiów demograficznych, propozycje budzą niepokój w środowiskach lokalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Czy może to oznaczać faktyczną degradację jakości nauczania i przyspieszenie procesu likwidacji małych szkół
CZYTAJ DALEJ

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20

[ TEMATY ]

reforma oświaty

Andrzej Sosnowski

system oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Minister Edukacji (już nie Narodowej) skierowała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który zakłada m.in. możliwość łączenia klas i tworzenia zespołów szkół w związku ze spadkiem liczby uczniów. Choć celem zmian ma być dostosowanie systemu edukacji do realiów demograficznych, propozycje budzą niepokój w środowiskach lokalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Czy może to oznaczać faktyczną degradację jakości nauczania i przyspieszenie procesu likwidacji małych szkół
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję