- Dwie Ojczyzny, dwa języki, dwie flagi i dwa hymny - to nasza tożsamość i codzienna rzeczywistość życia Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Jana Brebeuf w Niles - takimi słowami rozpoczęła uroczystości jubileuszu 30-lecia Szkoły jej dyrektorka Danuta Wyrwas. Bankiet miał miejsce w White Eagle 21 stycznia 2006 r. Przewodniczący Zarządu Szkoły Zbigniew Piwoni przedstawił przybyłych gości. Jako pierwszy głos zabrał konsul Jarosław Łasiński z Polskiego Konsulatu w Chicago, który wyraził wdzięczność za krzewienie polskości przez 30 lat działalności tej zasłużonej placówki. Jako wyraz uznania dla wszystkich nauczycieli i organizatorów Konsul wręczył medale zasługi, przyznane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce. Za zasługi dla szkolnictwa zostali odznaczeni: Kazimiera Rafalik, Henryka Pytel, Danuta Wyrwas i Zbigniew Brzostowski. Prezes Związku Narodowego Polskiego Frank Spula dziękował nauczycielom, rodzicom, a szczególnie uczniom - za poświęcenie wolnego sobotniego czasu na zgłębianie polskiej historii, języka i kultury. - Wiem jaki to wysiłek - przyznawał prezes Spula - urodziłem się już tu, w Ameryce, a języka polskiego uczyłem się właśnie w takiej szkole polskiej, jak ta.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchano świadectwa długoletniej nauczycielki Kazimiery Rafalik, która przekonywała, że zawodu nauczyciela nie da się porównać do żadnego innego. Jest on powołaniem. - Prawie każdy pamięta swoje pierwsze nauczycielki i nauczycieli, którzy wprowadzali nas w tajniki zdobywania wiedzy - powiedziała pani Kazimiera, doświadczona syberyjską tułaczką.
Przedstawicielka władz stanowych z Biura Skarbnika Stanowego, Barbara Chałko podzieliła się refleksją urodzonej w Ameryce Polki. Z wielką dumą podkreślała, że trzeba odważnie przyznawać się do swoich korzeni. - Tutaj, w Ameryce mam tego pełną świadomość - powiedziała pani Barbara - że człowiek jest w pełni sobą jeśli utożsamia się ze swoim narodowym pochodzeniem. Jesteśmy pokoleniem emigrantów. Jeśli nie wiemy z jakiego narodu wyrośliśmy i jeśli nie pielęgnujemy jego tradycji i kultury, to jesteśmy ludźmi znikąd.
Zbigniew Brzostowski, długoletni przewodniczący Zarządu Szkoły i Józef Tatkowski sięgnęli w swoich przemówieniach do początków Szkoły i wyrazili wdzięczność wszystkich nauczycielom, rodzicom i absolwentom. Obecny przewodniczący Zarządu Szkoły Zbigniew Piwoni dziękował, jak to wyraził - wszystkim „rzeźbiarzom dusz”, wszystkim ludziom serca i woli, którzy bezinteresownie prowadzili i prowadzą tę Szkołę.
- Nigdy nie miałem pojęcia o pięknej idei krzewienia polskości w Ameryce dopóki nie włączyłem się czynnie w prace Zarządu Szkoły - wyjaśniał Pan Przewodniczący - Zrozumiałem, że rodzice, którzy 30 lat temu postanowili założyć polską szkołę na przedmieściach Chicago, uczynili to z tęsknoty za tym, co zostawili w Polsce, za bogatą tradycją, kulturą. Dlatego nie szczędzili czasu ani pieniędzy, by swoim dzieciom przekazać najwyższe narodowe wartości. Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że praca wszystkich, którzy przez te 30 lat przewinęli się przez Szkołę, nie poszła na marne. Bądźcie dumni z Waszej szkoły! Jako przewodniczący Zarządu życzył Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika, aby dalej rosła w siłę, aby każdy uczeń, wychodząc z jej murów po 12 latach nauki, miał ugruntowane poczucie polskich wartości.
Część artystyczna zakończona została występem zespołu recytatorskiego, działającego pod kierownictwem Józefa Golca i przy akompaniamencie gimnazjalisty Dawida Drzał. Wiersze i hymny polskie brzmiały uroczyście w wykonaniu dzieci i młodzieży, które sławiły polską ziemię i jej historię w ojczystym języku. Taniec zespołu dziecięcego „Mazowia”, prowadzonego przez Antoniego i Sabinę Dobrzańskich oraz akordeonistę Czesława Pyteka, dopełnił uroczystej jubileuszowej atmosfery 30-lecia Szkoły. Błogosławieństwa udzielił obecnym proboszcz parafii w Nils ks. Thomas May. Na pamiątkę każdy z uczestników jubileuszowego spotkania otrzymał księgę pamiątkową, ilustrowaną zdjęciami z aktualnego życia Szkoły oraz życzeniami od różnych osób i instytucji.
Redakcja Niedzieli w Chicago, dołączając się do życzeń z okazji jubileuszu, składa je na ręce obecnego Dyrektora i Przewodniczącego Zarządu. Niech Wasze wysiłki błogosławi nasz Pan, abyście mogli uczyć się o Miłosiernym Bogu Ojcu zawsze w swoim ojczystym języku i aby On pozwolił Wam oglądać owoce tej wspaniałej pracy dla dobra Kościoła, Polski i Ameryki. Aby słowa Bóg, Honor i Ojczyzna były zawsze na waszych ustach, w umysłach i w sercach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu