Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy

Konkurs plastyczny: Dobrzy jak chleb

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 21. rocznicy nadania miastu Puławy patrona św. Brata Alberta Chmielowskiego, Puławski Ośrodek Kultury  „Dom Chemika” ogłosił konkurs plastyczny „Dobrzy jak chleb - ojcowie polskiej duchowości i miłosierdzia”.

POK "Dom Chemika"

Dobrzy jak chleb, rys. Weronika Szopa

Dobrzy jak chleb, rys. Weronika Szopa

Celem konkursu było „przybliżenie postaci świętych Jana Pawła II oraz Brata Alberta Chmielowskiego, ojców polskiej duchowości, wrażliwych na nędzę świata i poruszających ludzkie sumienia”, a także pielęgnowanie pamięci i wartości głoszonych przez obu świętych. Drogi do świętości Adama Chmielowskiego i Karola Wojtyły były podobne choćby w aspekcie rezygnacji z rozwijania ich pasji artystycznych - malarstwa oraz poezji i aktorstwa. Św. Jan Paweł II wspominał Brata Alberta w swoich homiliach oraz poświęcił mu jeden ze swoich utworów: „Brat naszego Boga”. Można także dostrzec, że obaj święci na swój sposób i na miarę możliwości poświęcili swoje życie dziełom miłosierdzia. Podczas gdy Brat Albert oddał swoje życie ubogim i potrzebującym, zamieszkawszy z nimi w ogrzewalniach, św. Jan Paweł II jako papież rozpowszechnił kult Bożego Miłosierdzia na całym świecie i nieustannie nawoływał do budowania cywilizacji miłości i stosowania w praktyce wyobraźni miłosierdzia. Byli oni inspiratorami i wykonawcami dzieł miłosierdzia, które przetrwały po dzień dzisiejszy.

Ze względu na epidemię prace przedstawiające bohaterów konkursu należało przesyłać w formie elektronicznej - skan lub zdjęcie pracy plastycznej. Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich poziomów szkół oraz osób dorosłych. Jury oceniało zgodność z tematem, interpretację tematu, samodzielność pracy oraz kompozycję i walory artystyczne. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 18 maja, a więc dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wszystkie nadesłane prace zostały nagrodzone lub wyróżnione. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: w kategorii dzieci szkół podstawowych klas IV -VIII: Marta Pawka za „Opoką bliźnim. Zesłani przez Pana”, a w kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych: Sylwia Majkowska za „Poświęcenie”. Gratulujemy laureatom nie tylko zdobytych nagród, ale także udziału w przedsięwzięciu promującym świętych naszych czasów i ich nauczanie.

Reklama

Galeria prac konkursowych dostępna na https://www.domchemika.pl2020-05-20 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: po niemowlę z okna życia zgłosił się ojciec

2021-06-16 09:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

Zaledwie następnego dnia po pozostawieniu dziecka w koszalińskim oknie życia zgłosił się po nie ojciec.

14 czerwca alarm na parterze Domu Samotnej Matki przywołał opiekunki okna, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, do okna życia. Siostry znalazły w nim, jako wstępnie oceniły, dwumiesięczną dziewczynkę. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze ocenili jej wiek na półtorej miesiąca. Dziewczynka, po wstępnych badaniach oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję