Reklama

Warsztaty z Panem Bogiem

Trzeba będzie wybierać między Czerwińskiem, Ołtarzewem, Niepokalanowem i Serpelicami nad Bugiem. Właśnie tam, w tym samym czasie, odbędą się spotkania młodzieży, organizowane przez warszawskie i podwarszawskie zgromadzenia zakonne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoda, że nie można być o jednym czasie wszędzie. Trzeba będzie wybierać między miejscowościami, ale i między franciszkanami, kapucynami, pallotynami i salezjanami, którzy spotkania młodych organizują, oraz ich duchowościami.
Franciszkanin o. Grzegorz Szymanik, bywał na różnych takich spotkaniach i wie, że różnice między nimi łatwo dostrzec. - Wszystkie reprezentują różne duchowości, style - mówi o. Szymanik. Kto zna duchowość tych czterech zgromadzeń, wie czego się spodziewać po spotkaniach. Wszystkie są dla tych, którzy pod koniec wakacji szukają bardziej wspólnoty niż samotni. Na wszystkich z nich frekwencja nie zawodzi organizatorów. - Wyraźnie widać, że młodzi ludzie potrzebują takich wspólnot, bycia razem i wspólnego doświadczania wiary.
Po raz szósty odbędzie się Pallotyńskie Spotkanie Młodych w podwarszawskim Ołtarzewie. Dla wielu to kropka nad „i” w wakacyjnych przeżyciach. Przyjeżdżają, by zaznać wspólnoty z Bogiem i ludźmi, by spotkać znajomych i zawrzeć znajomości, by modlić się i by radować się byciem ze sobą - twierdzą organizatorzy. W tym roku proponują zatrzymanie się nad hasłem: „Kościół naszym domem”.
- Chcemy zastanowić się wspólnie, czy rzeczywiście czujemy się w Kościele jak w domu i co to właściwie znaczy - wyjaśnia ks. Marek Chmielniak, pallotyn odpowiedzialny za organizacje spotkania. Spotkanie odbędzie się 24 i 25 sierpnia, tradycyjnie w Wyższym Seminarium Duchownym pallotynów w Ołtarzewie. Ale będzie też nowość...
- Złamiemy trochę konwencje z poprzednich lat i przewidujemy wieczorne przejście z Ołtarzewa do Ożarowa do sanktuarium Miłosierdzia Bożego na nabożeństwo. Tam w adoracyjnej modlitwie prowadzonej przez scholę PSM, będziemy mogli uwielbić Boga - mówi ks. Chmielniak. - To zupełna nowość, dotychczas spotkanie odbywało się w całości na terenie seminarium.
Jak podkreśla ks. Marek Chmielniak, spotkanie w Ołtarzewie jest przeznaczone szczególnie dla osób, które są zagubione w swoich środowiskach. - Tu zobaczą, że doświadczenie wiary nie jest niszowe. Część uczestników się już zna, są w jakiś sposób związani z pallotynami, niektórzy przyjadą po raz kolejny. Wielu z nich chwali sobie warsztaty, które, jak co roku będą towarzyszyć spotkaniom.
Spotkanie potrwa dwa dni, bogaty program powoduje, że oba są wypełnione po brzegi. Możliwe, że taki kształt spotkanie w Ołtarzewie będzie mieć po raz ostatni, bo pallotyni myślą o ich wydłużeniu, żeby młodzież nie musiała biec z jednego miejsca na drugie, czasem dosłownie. Po raz pierwszy na spotkanie w tym roku odwiedzi ks. bp Marek Solarczyk, który odprawi jedną z Mszy Św.

Reklama

Campo Bosko

Nad spotkaniami Campo Bosko, organizowanymi w 23-26 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą przez mazowieckich salezjanów, unosi się - jak ocenia ks. Sławomir Piotrowski - specyficzny duch zgromadzenia. - Atmosfera jest rodzinna, łączy poczucie wspólnoty, doświadczania żywego Kościoła - mówi ks. Sławomir. Hasło spotkań „Owce czy Wilki” nawiązuje do pierwszego proroczego snu patrona salezjanów - św. Jana Bosko.
Kilkuset młodych ludzi którzy przyjadą do Czerwińska, będą mogli wziąć udział w „Warsztatach dla ducha” dla przyszłych ojców i dla przyszłych matek. A także warsztatach kierownictwa duchowego i przyjaźni. A w sobotę 25. sierpnia po raz pierwszy w prawie dwudziestoletniej historii spotkań - w ślubach wieczystych kilku młodych salezjanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi oddech nad Bugiem

Część uczestników wszystkich spotkań szła wcześniej na Jasną Górę i trafi na nie niemal prosto z pielgrzymek. Jeśli dla kogoś pielgrzymka to jeszcze mało, warszawscy kapucyni zapraszają na spotkanie „Golgota Młodych” do Serpelic nad Bugiem. Tu z pewnością licealiści i studenci (tylko ich się tu zaprasza) będą mogli pogłębić to, co słyszeli w drodze do Częstochowy. Ale, jak mówi br. Adam Zwierz, organizator „Golgoty”, będą mogli oddalić się od codziennej, często niepotrzebnej gonitwy i złapać drugi oddech (stąd główne hasło tegorocznych spotkań: „Respiracja”).
- Nie będą omawiane biologiczne aspekty oddechu, ale sposoby na to, aby odnaleźć go w Kościele. Jak to rozumieć? Oddechem chrześcijanina jest modlitwa i to o niej będziemy mówić, o „respiracio amoris”, modlitwie do Boga, która bierze swój początek w Duchu Świętym - zachęcają do udziału w „Golgocie” warszawscy kapucyni na stronie w internecie. - Jeśli czujesz, że się dusisz, przyjedź, aby wspólnie nauczyć się oddychać pełną piersią. - Jednym z wątków będzie nauka modlitwy - mówi br. Adam Zwierz. - Będzie modlitwa i kontemplacja nad ikoną, medytacja nad słowem, modlitwa wstawiennicza. A wszystko zmierza do większej więzi z Bogiem. Dlatego nasze spotkania, to bardziej rekolekcje niż impreza młodzieżowa.
Do Serpelic nad brzegiem Bugu w ubiegłym roku przyjechało ponad 700 osób z całej Polski, pomagało im 50 kapłanów, braci i sióstr zakonnych. W tym roku ma być ich nieco więcej.

Bardziej rekolekcje niż impreza

Choć Rekolekcyjne Spotkanie Młodych Max Festiwal w Niepokalanowie potrwa dłużej niż w Ołtarzewie i Czerwińsku (22-26. sierpnia), ale i tam program będzie bogaty. - W tym roku tematem będzie Eucharystia i wszystko co z nią związane. Tematyka nie łatwa ale przystępnie podana, z pewnością trafi do uczestników - mówi o. Grzegorz Szymanik.
Tym bardziej, że uczestnicy - których ma być, według ocen franciszkanów, jak w ubiegłym roku, około 300 - wiedzą już, co ich może spotkać w Niepokalanowie. Niektórzy licealiści i studenci będą tam nie po raz pierwszy. Swój udział zapowiedział już abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W programie jest m.in. procesja Eucharystyczna na wzór procesji Bożego Ciała z konferencją o historii i teologii procesji, Msza św., prezentacje o cudach Eucharystycznych, filmy, spotkania w grupach i świadectwa.
Będzie możliwość zajrzenia do jednego z „namiotów tematycznych” i porozmawiania na prezentowane tematy, a także możliwość indywidualnej rozmowy z zakonnikami, czy też spowiedzi. Ale będą także koncerty i wspólna zabawa. Zresztą, muzyka i koncerty odgrywają niepoślednia rolę we wszystkich czterech spotkaniach.
W Ołtarzewie u pallotynów muzyczna gwiazda spotkania zmienia się co roku. - W tym roku w piątek wieczorem zagra i zaśpiewa zespół New Life’M, jedna z bardziej znanych grup muzyki chrześcijańskiej - mówi ks. Marek Chmielniak. Ten sam zespół dzień później zagra na Max-Festiwalu w Niepokalanowie. W Serpelicach wystąpi natomiast zespół ETNA Kontrabande z muzyką z gatunku chrześcijańskiego reggae-ska, a w Czerwińsku m.in. akustyczna kapela Acoustic Praise.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję