Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Wystawa o rodzinie Ulmów

W przededniu beatyfikacji rodziny Ulmów przed archikatedrą została zaprezentowana wystawa o bohaterach z Markowej.

2023-09-07 10:48

Ks. Krzysztof Czajka

Plenerowa wystawa pt. „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” jest częścią projektu artystycznego Instytutu Pamięci Narodowej „Sprawiedliwi z Markowej - Świat rodziny Ulmów”. W ramach tego projektu w lubelskim oddziale IPN przeprowadzono warsztaty edukacyjne „Fotografia życia rodziny Ulmów” oraz przygotowano projekcje filmu dokumentalnego pt. „Historia jednej zbrodni”.

Podczas otwarcia wystawy, która dostępna będzie do 29 września, abp Stanisław Budzik nazwał rodzinę Ulmów heroicznymi Samarytanami. - O tej rodzinie mówimy, że są to Samarytanie, bo pochylili się nad potrzebującym człowiekiem tak, jak miłosierny Samarytanin pochylił się nad człowiekiem napadniętym przez zbójców. W przypadku rodziny Ulmów to jednak jeszcze za mało. Ewangeliczny Samarytanin za swoją pomoc nie ponosił żadnych konsekwencji, tymczasem w przypadku Ulmów trzeba mówić o męczeństwie i to na wzór Chrystusa. Postawić swoje życie w niebezpieczeństwie dla miłości bliźniego to jest heroizm wielkich świętych. To bohaterska rodzina, której męczeństwo ma wymiar ogólnopolski, a nawet światowy i jest przykładem dla całego Kościoła - powiedział ksiądz arcybiskup.

Prezentując wystawę Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie, wskazał, że na planszach znalazły się zdjęcia całej rodziny i mieszkańców wsi, zrobione przez Józefa Ulmę, ale też katów, którzy byli odpowiedzialni za rozstrzelanie całej rodziny, w tym nienarodzonego dziecka. Rodzina Ulmów, wraz z rodziną żydowską, której udzielili schronienia, zostały zamordowane przez Niemców 24 marca 1944 roku.


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

2023-09-22 15:18

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Komunikat Prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA - ks. Mariusza Bakalarza.

Poniżej pełna treść Kominikatu

CZYTAJ DALEJ

O. Józef Augustyn SJ: Zażenowanie i wstyd po wydarzeniach w diecezji sosnowieckiej

2023-09-25 13:41

http://jaugustyn.jezuici.pl/

- Ciężkie grzechy choćby jednej osoby, tolerowane i ukrywane przez innych członków wspólnoty kapłańskiej, są dla niej trucizną – mówi w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn SJ, znany rekolekcjonista, znawca życia duchowego. Proszony o komentarz po tym co się stało na plebanii w Dąbrowie Górniczej, wyjaśnia, że w wielu wypadkach „gorszące i krzywdzące wiernych zachowania, trwające nieraz dziesięciolecia, były możliwe tylko dlatego, że otoczenie kapłańskie oraz przełożeni księży gorszycieli przymykali na nie oczy”. W związku z tym dodaje, że „nie wolno nam duchownym przyjmować postawy milczenia wobec zgorszeń i skandali w Kościele, udając że nie stało się nic nadzwyczajnego”.

Marcin Przeciszewski, KAI: Jakie uczucia budzą się w Ojcu, kiedy czyta doniesienia o hucznej „imprezie” natury homoseksualnej zorganizowanej przez jednego kapłana z Sosnowca?

CZYTAJ DALEJ

Jubileusze u św. Józefa

2023-09-25 21:09

Magdalena Lewandowska

Uroczystościom jubileuszowym w parafii św. Józefa Rzemieślnika przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystościom jubileuszowym w parafii św. Józefa Rzemieślnika przewodniczył bp Paweł Socha.

Piękne jubileusze świętowała parafia św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – 90-lecie konsekracji kościoła i 75 lat posługi Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w parafii.

Uroczystej Eucharystii jubileuszowej przewodniczył bp Paweł Socha ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który sam także przeżywa jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich i 50-lecie sakry biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję