Reklama

Ogień Pamięci na Groniu Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 18/2011, str. 39

Karol Wojtyła w kapeluszu góralskim
Rys. Waldemar Bizoń

Karol Wojtyła w kapeluszu góralskim <br>Rys. Waldemar Bizoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiesław Adamik: - Panie Stefanie, kilkadziesiąt lat poświęcił Pan na nieustanne wędrowanie śladami Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Można powiedzieć, że zbudował Pan na nim nie tylko papieski pomnik, ale także i swojej rodziny?

Reklama

Stefan Jakubowski: - Moi rodzice dobrze znali Karola Wojtyłę, bo mój ojciec (podoficer) i ojciec Karola zawodowy wojskowy (oficer), służyli w jednym XII Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej i pracowali razem w międzywojennej komisji uzupełnień wojskowych.
Karola Wojtyłę spotkałem osobiście już w 1958 r., gdy przybył do naszej andrychowskiej parafii św. Macieja na jubileusz 50-lecia kapłaństwa proboszcza ks. Tatary, a potem u mojej siostry Marii i szwagra Stanisława Burycha. Jako kardynał i arcybiskup krakowski przyjeżdżał w nasze strony normować sprawy związane z powoływaniem kleryków do wojska.
Wieść o wyborze Karola Wojtyły na papieża przyjąłem z wielką radością. Do Watykanu do Papieża pierwszy raz pojechałem z wycieczką w nagrodę za działalność turystyczną w PTTK już w początkach pontyfikatu. W Castel Gandolfo uczestniczyłem we Mszy św. i w audiencji. W latach późniejszych byłem jeszcze wiele razy na audiencji u Papieża. Miałem okazję z nim nieraz rozmawiać. Ojciec Święty był zawsze człowiekiem serdecznym i bezpośrednim w rozmowie. Ostatni raz w 2004 r. przyjął w Watykanie mnie z żoną Marią i całą moją rodzinę. Ojciec Święty pamiętał mojego Ojca i Siostrę, pytał o nich. Pobłogosławił nas ze łzami wzruszenia.
Myślę, że tyle po nas zostaje, ile dobrego zostawimy innym ludziom. Dobro i miłość, jaką nam wszystkim okazał umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II, jest tego dowodem najwyższym. On całym swoim życiem zaświadczał, co to znaczy kochać nie siebie samego, lecz Boga i Ojczyznę oraz drugiego człowieka. Bliskie jest mi jego umiłowanie rodzinnej ziemi oraz górskich wędrówek. On był wspaniałym wędrowcem i przewodnikiem duchowym, zwłaszcza młodzieży, a ja przewodnikiem w rodzinnym kole turystyczno-krajoznawczym. Było naturalne, że już 17 maja 1981 r. zaczęliśmy wędrowanie śladami Ojca Świętego w Beskidzie Małym. Wtedy w intencji jego powrotu do zdrowia po zamachu majowym i pomyślności pontyfikatu, a dziś - beatyfikacji. Wtedy robiliśmy to bez rozgłosu, bo takie były czasy, szkodzono by tym, którzy taki właśnie program nadają organizacji świeckiej. Karol Wojtyła modlił się na tej górze przez część swojego życia. Zostawił tutaj bardzo wiele swojego potu. Codziennie dziękuję Bogu, że pozwolił mi uzyskać jego akceptację dla wybudowania kaplicy na Groniu ku pamięci wszystkich ludzi gór. Kaplica Groniowa to przecież także w swoim kształcie architektonicznym votum wdzięczności za cudowne ocalenie życia Ojca Świętego mimo zamachu. Ostatnią kartkę wielkanocną z podpisem Jana Pawła II dostaliśmy na początku kwietnia 2005 r. i ze łzami w oczach odczytaliśmy po jego śmierci.

- Skupił Pan tutaj bardzo wielu ludzi dobrej woli, całą swoją rodzinę, grupę modlitewną i sponsorów? Jak to jest, że ludzie Panu pomagają?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kochają to miejsce i Ojca Świętego. Różnie z tą pomocą jednak bywa. Myślę o konkretnej społecznej pracy wykonywanej przy budowie i remontach sanktuarium. Nie mogę jednak narzekać na pomoc biznesmenów i zwykłych ludzi, którzy ufundowali to wszystko, co upiększa i ubogaca sanktuarium. Często pragną oni zachować całkowitą anonimowość. Wierni w czasie Mszy św. zostawiają datki, które przeznaczone są na rozbudowę i renowację, czasem na wsparcie dobrych akcji, np. obozu rekolekcyjnego dla dzieci nad morzem. Muszę podkreślić, że gdyby nie osobiste wsparcie duchowe i w pewnym momencie nawet bezpośrednia pomoc materialna ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Tadeusza Rakoczego, sanktuarium na Groniu byłoby bardzo trudno zbudować. Biskup zostawił na Groniu swoje serce. Również wielu naszych duchownych - profesorowie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, księża okolicznych parafii sprawują tutaj co rok Eucharystię. Na Groń przybywa i zostawia swoje prace wielu artystów, jak Waldemar Bizoń. W tym roku będą rozprowadzane cegiełki na budowę Centrum Jana Pawła II w sanktuarium w Łagiewnikach. Proszę się zatem nie dziwić, że zabiegamy o obecność w mediach, bo to też służy tym wszystkim celom.

Reklama

- Groń Jana Pawła II i jego otoczenie to miejsca uduchowione, zawierające wiele śladów błogosławionego Jana Pawła II?

- Staramy się zapewnić jak najwyższy poziom organizacyjny i duchowy uroczystości religijnych, które systematycznie odbywają się się na Groniu, wydajemy książki, pocztówki. Nie chodzi nam tylko o pobudzanie życia religijnego, ale także o promocję wielkich walorów turystycznych, przyrodniczych i klimatycznych tej andrychowskiej, wadowickiej i okolicznej ziemi. Ojciec Święty Jan Paweł II pozostawił nam wszystkim wielki kapitał wiary, pobożności, także umiłowania Beskidów. Często o tym mówią w homiliach duchowni w czasie Mszy św. na Groniu. Nie wolno nam tego zmarnować, lecz przekazać następnym pokoleniom wraz z innymi wartościami duchowymi. Znakiem pamięci są Ogniska Pamięci, co roku zapalane w kwietniu o godz. 21.37 na szczycie nie tylko Gronia. Z płomienia ogniska widocznego na jednym ze zdjęć wyłaniała się jakby sylwetka Papieża. W tym roku 2 kwietnia uroczystość ta odbyła się po Mszy św. o 19.30. Tego samego dnia przed południem były dwie Msze św. dla grup. Zapraszamy także na 3 i 15 maja.

- Jakie groniowe jubileusze będą w tym roku?

- W tym roku przypada dwudziesta rocznica postawienia pierwszego krzyża na papieskiej górze. Zbliża się także 12 czerwca - XXX Rajd „Śladami Jan Pawła II”. Ci, którzy przyjdą pierwsi, dostaną pamiątkowe medale. Serdecznie zapraszam.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie

2025-05-01 07:48

[ TEMATY ]

śmierć

Wikicommons

S. Inah Canabarro Lucas

S. Inah Canabarro Lucas

Siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie, zmarła 30 kwietnia 2025 r. w Porto Alegre w Brazylii w wieku 116 lat - informuje aciprensa.com.

Urodzona 27 maja 1908 roku zakonnica terezjańska była według LongeviQuest, grupy badaczy zajmujących się badaniem osób stulatków, najstarszą osobą na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję