Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
jak żyć po bierzmowaniu
8-9
1. Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn
Pod hasłem „Oblężenie Jasnej Góry” 4 listopada br. modliło się w naszym narodowym sanktuarium ponad 5 tys. mężczyzn z całej Polski i spoza granic w ramach 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Mężczyzn
11
12 XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Tegoroczny IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie obchodzony 12 listopada pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”
12-13
Polska w Europie mówi Jacek Saryusz-Wolski
O sytuacji Polski w Unii Europejskiej z Jackiem Saryusz-Wolskim, posłem do Parlamentu Europejskiego, rozmawia ks. Cezary Chwilczyński
14-15
temat numeru: na drodze do Niepodległości
Wydarzenia te stały się glebą, na której wokół ofiar „biernego męczeństwa” rodziła się potężna siła, nowa legenda...
16-17
temat numeru: na drodze do Niepodległości wielcy Polacy
Zofia Teliga-Mertens ma 91 lat, mieszka we Wrocławiu. Od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną. Kilkanaście lat temu przeznaczyła 40 swoich mieszkań dla repatriantów z Kazachstanu. Dzięki niej ponad 200 osób wróciło do Polski. Za zaangażowanie i poświęcenie dla innych została uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego
18-20
Katyńskie Zaduszki w „Niedzieli"
Jedną z tradycji „Niedzieli” są organizowane od 5 lat w redakcyjnej auli Katyńskie Zaduszki – spotkania poświęcone pamięci i modlitwie za dusze polskich oficerów zamordowanych w Katyniu
21
Dziękujemy Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej doskonale wpisuje się w historię walki o wolność Polaków. Nic dziwnego, że jubileuszowy rok 100-lecia odzyskania niepodległości zostanie zainaugurowany właśnie w tym wyjątkowym miejscu
22-24
Polska pod Bożą opieką
25
75 lat Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
75 lat Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Członkinie Instytutu żyją w zwyczajnych warunkach ludzi świeckich, a jednocześnie są głęboko zjednoczone z Chrystusem przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa
26-27
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Pierwsze czytanie mszalne z mocą podkreśla, że prawdziwa mądrość pozwala się znaleźć tym, którzy jej szukają, a zatem nie jest dostępna dla tych, którzy ją lekceważą czy nią gardzą. Co więcej, „uprzedza tych, co jej pragną, wpierw dając się im poznać”.
32-33
felieton
To już wtedy, w październiku 1918 r., w różnych zakątkach kraju miejscowe elity zdały sobie sprawę z przegranej na froncie zachodnim państw centralnych.
35
36-37
fakty, opinie
Chińskie inwestycje w krajach dotkniętych kryzysem dają Pekinowi istotny polityczny wpływ na Unię Europejską
38
z prasy zagranicznej
39
chronimy przyrodę
42-43
felietony
Kiedy się popatrzy na zapchane ulice i drogi dojazdowe do cmentarzy w czasie listopadowej uroczystości Wszystkich Świętych – wszędzie śpieszący się ludzie, przeciskający się wśród straganów z przeróżnymi rekwizytami, dekoracjami, często bez gustu i bez związku ze świętem – nasuwa się pytanie: Czy w tym biegu, tłoku jest czas na chwilę głębszej refleksji?
„Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża”– to słowa wypowiedziane przez mera francuskiego miasta Ploërmel, któremu tamtejszy sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II.
44-45
ostrzeżenie - pogańskie zwyczaje
Dopiero co minęły uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym roku jeszcze bardziej niż w poprzednich rzucały mi się w oczy dzieci przebrane za diabły i inne przerażające stwory, „wypatroszone” dynie i śmiercionośne dekoracje
46-47
prezentacje
Sztuka, nauka, historia, wszystko, co składa się na cywilizacyjny – intelektualny rozwój człowieka, to nieustające przekazywanie wiedzy i doświadczenia z pokolenia na pokolenie.
49
niedziela młodych
O tym, czym jest MAIKA, jak inspiruje i przyciąga do dobrych inicjatyw, w przeddzień wspomnienia bł. Karoliny, patronki KSM-u, mówi ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor MAIKI
„Szukałem szczęścia, sam już nie wiem gdzie. Znalazłem je na serca dnie” – śpiewa Maleo Reggae Rockers. To, czego najbardziej pragniemy, jest najbliżej nas
50-53
1. tryptyk o pięknie
54
bliżej świata - Zimbabwe
55
święto myśliwych
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Dziękczynną modlitwą oraz uroczystą galą w Bielskim Centrum Kultury 24 października Caritas diecezji bielsko-żywieckiej dziękowała za ćwierćwiecze działalności.
Temat inkwizycji poruszał o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP u ojców dominikanów w Ustroniu-Hermanicach.
26 października parafii pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie świętowała 200-lecie kościoła.
Niedziela częstochowska
Czego pragniesz? Pytanie dla każdego i w każdym wieku. Pytanie, które często stawiają sobie młodzi ludzie.
Odzyskanie tożsamości, która mieści się w odzyskaniu niepodległości Polski po 123 latach niewoli, świadomość tego, co zawiera się w odpowiedzi na pytanie: kim jestem – to bardzo ważny klucz także dla nas, Polaków, dzisiaj.
Wizerunki Matki Bożej oraz inne obrazy sakralne pędzla Krystyny Machnik można było oglądać do końca października w kościele pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie przy ul. Westerplatte.
Niedziela podlaska
Parafia pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy 21 października przeżywała uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II do parafialnego kościoła.
Nawidowni warszawskiego Teatru Kamienica 21 października zgromadziło się blisko 300 osób – działaczy społecznych, księży, sióstr zakonnych, przedstawicieli władz.
Porucznik Wojska Polskiego Jan Jasiukiewicz przeżył tylko 33 lata. W 77. rocznicę jego tragicznej śmierci w Katyniu przy rodzinnej posesji na Drobniku w gminie Platerów został posadzony Dąb Pamięci. Rodzina ufundowała również kamień z pamiątkową tablicą.
Niedziela kielecka
– Ten Dom jest naszą kolebką, tutaj wszystko się zaczęło i tak trwa od stu lat – mówi przełożona s. Jana Kowalik.
Parafia w Solcu-Zdroju należy do dość licznej rodziny wspólnot parafialnych, którym patronuje święty czczony 6 grudnia – Mikołaj, biskup kojarzony z włoskim Bari i z Myrrą.
Kolejna, już czwarta studnia została wybudowana w Afryce ze środków uzyskanych ze zbiórki „Makulatura na misje”.
Niedziela małopolska
W centrum – ogromny krzyż. Po jego prawej i lewej stronie portrety Świętego i Błogosławionego. W wystroju zwracają uwagę elementy krat, przynoszące na myśl więzienie.
W pierwszą rocznicę śmierci śp. ks. Piotra Mikołaja Marksa, 15 listopada br. Apostolat Ratunku Konającym (ARKa) zaprasza na spotkanie do krakowskich Łagiewnik.
Sympozjum formacyjno-naukowe pt. „Ruch Światło-Życie w służbie Kościołowi” zostało poświęcone upamiętnieniu życia i działalności ks. prał. Franciszka Chowańca, pierwszego i wieloletniego moderatora Ruchu Światło-Życie w archidiecezji krakowskiej.
Niedziela lubelska
Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. 27 października przywiózł je abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowa, niegdyś osobisty sekretarz Ojca Świętego.
Bóg wybiera dzień naszych narodzin i naszej śmierci. Dziś stajemy przy grobie śp. Marka, jak Jezus stanął ze łzą w oku przy grobie swojego przyjaciela Łazarza.
Parafia pw. św. Jana Pawła II w Lublinie 22 października przeżywała uroczystości odpustowe ku czci patrona.
Niedziela legnicka
W kościele Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze miało miejsce 15 października niecodzienne wydarzenie.
Orkan Grzegorz, który nadciągnął nad Dolny Śląsk nie oszczędził krzeszowskiego sanktuarium. Porywy wiatru osiągające blisko 120 km/h zerwały część poszycia dachu z bazyliki krzeszowskiej.
„Tęczowe Mosty” – to Przegląd Działalności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, który pod koniec października odbył się w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy.
Niedziela łódzka
Z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, rozmawia Anna Skopińska.
Dnia 8 grudnia ubiegłego roku abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki, został ogłoszony nowym arcybiskupem metropolitą krakowskim.
Już po raz 7. w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w łódzkiej archikatedrze zgromadziła się młodzież, aby wspólnie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wpatrywać się w postaci świętych, którzy są drogowskazami na drodze do świętości. Młodym towarzyszył bp Marek Marczak.
Niedziela przemyska
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem po jego powrocie z Kazachstanu rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Z żołnierzem polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Historia Rodziny Ulmów wydobyta z niepamięci wciąż kryje w sobie tajemnice. Odsłanianie ich to rozwiązywanie zagadki, która ma wiele wątków, hipotez i faktów, razem wzięte stanowią kanwę tragicznej w konsekwencjach narracji.
Niedziela rzeszowska
W parafii św. Judy Tadeusza w Dąbrówce odprawiona została Msza św., podczas której poświęcono nowy ołtarz oraz mury kościoła.
Co roku 13 listopada w Kościele katolickim obchodzimy dzień wspomnienia o św. Jozafacie Kuncewiczu. Naprawdę nazywał się Jan Kunczyc i urodził się na Wołyniu. Imię Jozafat przyjął po wstąpieniu do Zakonu Bazylianów w Witebsku.
Autorem wielu nagrobków na Starym Cmentarzu w Rzeszowie są Janikowie – rzemieślnicy z rzeszowskiego zakładu kamieniarskiego.
Niedziela sandomierska
Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu w uroczystość Wszystkich Świętych Mszę św. za zmarłych sprawował bp Krzysztof Nitkiewicz, a wraz z nim modlili się księża wychowawcy z seminarium i sandomierscy kapłani.
W związku z obchodami jubileuszu 200-lecia powstania Diecezji Sandomierskiej 28 października br. odbyło się sympozjum naukowe poświęcone sylwetkom biskupów sandomierskich i biskupów sufraganów na przestrzeni dwu wieków jej istnienia.
Obecny rok obchodzony jest jako Rok św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Uroczystość ku jego czci odbyła się 29 października br. w Potoku-Stanach.
Niedziela sosnowiecka
28 października w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym już po raz 2. odbyło się spotkanie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających na terenie naszej diecezji.
To był chyba najszybciej przeprowadzony kapitalny remont świątyni w naszej diecezji z zachowaniem wszystkich kanonów sztuki konserwatorskiej.
Początkowo miał przyjechać do naszej diecezji w maju na koncert „Gramy dla mamy”, który wpisany był w świętowanie 25. rocznicy istnienia Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Niedziela świdnicka
Blisko 200 wiernych diecezji świdnickiej przybyło 27 października do Fatimy, aby wraz z bp. Ignacym Decem, bp. Adamem Bałabuchem i siedemnastoma kapłanami uczcić zakończenie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej.
Do parafii św. Antoniego w Pieszycach uroczyście wprowadzono relikwie dzieci fatimskich – św. Franciszka i św. Hiacynty. Aktu tego dokonał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.
Każdy człowiek otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę za swoje czyny na sądzie szczegółowym. W jaki sposób odbywa się ów sąd?
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Arcybiskup Andrzej Dzięga 28 października br. obłóczył w strój duchowny sześciu alumnów roku III Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
Błogosławione znaczenie w naszej archidiecezji mają kolejne uroczystości odbudowy po wojennych zniszczeniach, a także budowy od podstaw nowych kościołów, które jednoczyć mają wiernych na modlitwie uwielbienia Boga.
„Faustynalia”, uroczystości ku czci św. Faustyny, organizowane w Myśliborzu na początku października, co roku przyciągają setki wiernych.
Niedziela toruńska
Z okazji Dnia Papieskiego w parafii pw. Świętych Janów w Świerczynkach odbyła się druga edycja konkursu plastycznego dla dzieci.
Maria Karłowska wierzyła w odzyskanie niepodległości Polski, a wybiegając myślą w przyszłość, zdawała sobie sprawę, że ojczyzna będzie potrzebowała przede wszystkim silnego, zdrowego pod każdym względem społeczeństwa.
Niespełna 14 lat temu na terenie diecezji toruńskiej z myślą o młodzieży, która wybiera studia w Toruniu, powstała Bursa Akademicka Caritas w Przysieku.
Niedziela warszawska
Siostry Karmelitanki Bose w Nowych Osinach miały niezwykłego gościa. Zamknięte za klasztornymi murami mniszki odwiedziła Matka Boża w Cudownej Ikonie Nawiedzenia.
Dziennikarstwo na UKSW pojawiało się 25 lat temu dzięki determinacji jednego człowieka – ks. prof. Antoniego Lewka. To on przekonał do idei studiów medialno-teologicznych na ówczesnym ATK.
Rankiem 10 listopada 1918 r. zwolniony przez Niemców z Magdeburga Józef Piłsudski nie wracał do Warszawy sam. Towarzyszył mu wieloletni współpracownik, który był zawsze w cieniu Marszałka.
Niedziela wrocławska
Mija właśnie 99 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, wydarzenia, które nie powinno się wydarzyć. Dlaczego?
Skromny kapłan, zawsze przygotowany kaznodzieja, człowiek modlitwy i zawierzenia. Zaangażowany wychowawca, autorytet dla wielu młodych ludzi, troskliwy i nigdy nie odmawiający czasu.
Mówi w rozmowie z Krzysztofem Kunertem Stanisław Gebhardt, więzień obozu koncentracyjnego, wieloletni emigrant, ekonomista, działacz chrześcijański i społeczny, jeden z inicjatorów budowy we Wrocławiu pomnika Wojciecha Korfantego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Świętowanie 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie w Zamościu Marsz Niepodległości, a zaraz po nim Msza św., celebrowana w katedrze w intencji Ojczyzny.
W parafialnym kościele w Oleszycach emerytowani i czynni nauczyciele orazpracownicy, absolwenci i uczniowie, goście i rodzice uczniów miejscowego Zespołu Szkół świętowali 27 października jubileusz 45-lecia tej placówki oświatowo-wychowawczej.
Za nami uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zgodnie z chrześcijańską tradycją w tych dniach odwiedzaliśmy groby naszych bliskich zmarłych i otaczaliśmy ich naszą modlitwą.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze 31 października odbył się Wieczór Wszystkich Świętych.
Z ks. dr. Dariuszem Mazurkiewiczem, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, rozmawia Kamil Krasowski.
Kolejna, 99. rocznica odzyskania przez Polskę suwerenności na arenie międzynarodowej jest doskonałą okazją do tego, aby zatrzymać się przy słowie „patriotyzm”.