Reklama
obserwator
5-8
temat numeru
Ludzie chcieliby mieć idealnych duszpasterzy. Tylko skąd ich wziąć? Przecież to dzieci naszych rodzin, uczniowie naszych szkół i absolwenci naszych uczelni – a więc synteza polskiego społeczeństwa. Jacy są zatem ci, którzy pragną zostać księżmi?
Bądźcie pasterzami, nie funkcjonariuszami. Bądźcie mediatorami, nie pośrednikami – powiedział do kapłanów papież Franciszek. A my pytamy: Jak rodzi się powołanie? Jak być kapłanem w czasach zmasowanego ataku na kapłaństwo? Co powoduje, że młody człowiek mówi Bogu: „tak”?
10-15
16-17
800 lat duchaczek
Świadectwa sióstr Kanoniczek Ducha Świętego o sile modlitwy, którą jest Koronka do Ducha Świętego.
18-19
życie kościoła
W 2020 r. mijają 703 lata, odkąd papież Jan XXII w 1317 r. zarządził wprowadzenie święta Bożego Ciała w całym Kościele. Jak w tym roku, w czasie epidemii COVID-19, może wyglądać nasze publiczne wyznanie wiary? Co z procesjami eucharystycznymi?
Miałem w swoim kapłańskim życiu krótki okres, można powiedzieć: epizod, gdy byłem proboszczem. Tak się złożyło, że mój ksiądz biskup Grzegorz powierzył mi w zarząd parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
22-23
punkt widzenia
Grupa Wyszehradzka wykazuje dziś swoją skuteczność. Przykładem jest fundusz do walki z koronawirusem na etapie badań nad szczepionką. Kraje V4 zadeklarowały 3 mln euro na ten cel – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Piotrem Grzybowskim.
Media i politycy opozycji zaczęli mówić o tzw. aferze maseczkowej. Problemem jednak nie są nasze władze i spółki Skarbu Państwa – jest nim to, co się dzieje na globalnych rynkach, zwłaszcza w Chinach
26-28
30
niedziela z kulturą
Choć Dzień Dziecka wypada co roku dokładnie o tej samej porze, zawsze w okolicach 1 czerwca pojawia się ten sam dylemat: co z tej okazji podarować swoim (i nie tylko) dzieciom, wnukom czy młodszemu rodzeństwu.
Jako naród zawsze pięknie łączyliśmy się ponad wszelkimi podziałami, ilekroć codzienność doświadczała nas w jakiś szczególny sposób. Obecna sytuacja pokazuje, jak ulotne są nasze przewidywania. Jak drobnym pyłem na wietrze jesteśmy.
32-41
moim zdaniem
Od nas zależy, czy nad Pałacem Prezydenckim po 6 sierpnia br. obok flagi biało-czerwonej zawiśnie dodatkowo ta tęczowa.
Nie tak Pan Jezus uczył nas załatwiać trudne sprawy, napominać bliźnich, troszczyć się o nasz Kościół.
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
listy
55
dobre rady
Polecamy przepis
Grillowane szparagi z boczkiem podawać z przygotowanym sosem i świeżymi ziołami.
Nazywany tak od swego niezwykłego kształtu przypominającego gołębicę.
W ciepłe dni aktywnie spędzamy czas na łonie natury.
Chociaż choroba i jej objawy zostały opisane w literaturze medycznej już 150 lat temu, jej rozpoznanie bywa trudne.
Kobiety w nieoczekiwanej ciąży nie chcą, aby proponować im zabicie własnego dziecka, ale oczekują pomocy.
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
niedziela liturgiczna
Co przyniosą nam nadchodzące dni, tygodnie, miesiące, lata? Nie jest nam dane to przewidzieć. Dziś jednak musimy przyznać rację św. Janowi Pawłowi II, który mówił, że obok sukcesów, rozwoju myśli i techniki ludzkiej przyjdą z pewnością na ludzkość trudne chwile.
Koncepcja pokoju w księgach biblijnych ulegała stopniowemu rozwojowi. Chyba wszyscy znamy hebrajskie powitanie „Szalom!”, oznaczające właśnie pokój. Termin ten wyraża ideę całości, ocalenia i nietykalności. Tak rozumiany pokój ma trójwymiarowy charakter.
Twarzy Ducha Świętego nie znamy. Z Katechizmu Kościoła Katolickiego wiemy i tak wierzymy, że Duch Święty jest jedną z Osób Trójcy Świętej, współistotny Ojcu i Synowi i z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę.
O kim mowa? O św. Norbercie, który żył na przełomie XI i XII wieku. Jego wspomnienie obchodzimy 6 czerwca.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Dziękujemy dziś Bogu za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II. Dziękujemy za to, że mieliśmy szczęście i wielki przywilej żyć w tak niezwykle ciekawych czasach – mówił bp Piotr Greger w 100. rocznicę jego urodzin.
Dziesięciu nowych kapłanów wyświęcił bp Roman Pindel w ostatnią sobotę maja. Po raz pierwszy święcenia odbyły się w bielskim kościele św. Maksymiliana Kolbego.
Niedziela częstochowska
Kim był św. Jan Paweł II dla abp. Wacława Depo? Jakich kolegów miał święty papież i jakie dziedzictwo pozostawił?
Samochodem, rowerem, autobusem, a może pieszo? Nieważne. Ważne, żeby tam dotrzeć i odetchnąć chociaż przez chwilę innym powietrzem – dosłownie i w przenośni.
Są młodzi, piękni, zdolni i przede wszystkim kochają Boga. Z tej miłości zrodziło się piękne dzieło.
Niedziela podlaska
Najbardziej charakterystycznym elementem obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem są duże uszy obu postaci. Dlaczego?
Pomimo panującej pandemii i obostrzeń sanitarnych parafie, instytucje kultury, samorządy oraz szkoły aktywnie włączyły się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Niedziela kielecka
Braki finansowe, spowodowane epidemią utrudniają ojcom cystersom z Jędrzejowa prowadzenie działań remontowych.
Wierni wraz z bp. kieleckim Janem Piotrowskim 31 maja będą dziękowali za 300 lat kościoła.
Niedziela małopolska
Polska Prowincja Salwatorianów powiększyła się o dwóch prezbiterów i dwóch diakonów. Święceń w trzebińskiej bazylice udzielił abp Marek Jędraszewski.
Jak twierdzą znawcy problemu, epidemia może trwać jeszcze rok, a nawet dwa lata. To oznacza, że musimy się nauczyć, także we wspólnocie parafialnej, sprawnego funkcjonowania w odmiennych warunkach.
Dla mieszkańców Rajbrotu, którzy kierują się sercem, uczciwością, prostotą, św. Jan Paweł II jest przewodnikiem – stwierdził w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, który w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w Rajbrocie.
Niedziela lubelska
Żyję, służę i będę służył dzięki modlitwie i wierze tego Kościoła, którym jest archidiecezja lubelska – powiedział biskup nominat ks. dr Adam Piotr Bab.
Święty Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej miłości do Boga i do każdego człowieka. Dziękujemy mu za dziedzictwo, które zostawił w słowie oraz świadectwie heroicznej wiary i miłości – powiedział bp Mieczysław Cisło.
Lubelszczyzna staje się domem dla przedstawicieli ponad połowy narodów świata. Dzieje Apostolskie wymieniają 18 języków, które dało się słyszeć w dniu Pięćdziesiątnicy. Dzisiaj w Lublinie i regionie doliczymy się ich dużo więcej.
Niedziela legnicka
W niedzielę 17 maja, w przededniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w Orsku, który należy do parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie, odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonu „św. Jan Paweł II”.
Legnickie Pole Po Chojnowie, Nowogrodźcu i Jeleniej Górze, testy na stwierdzenie koronawirusa przeprowadzono w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.
Niedziela łódzka
Niekiedy słyszymy słowa krytyki i zastrzeżeń pod adresem działających w Kościele wspólnot, w tym wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.
„Słowo jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. A jest to słowo wiary, którą głosimy” (Rz 10,8).
O Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej z ks. Tadeuszem Weberem, jego kustoszem i proboszczem, rozmawia Justyna Kunikowska.
Niedziela przemyska
Gdy świat zajęty jest oczekiwaniem na kolejne informacje dotyczące pandemii, w zaciszu kaplicy przemyskiego Seminarium Duchownego archidiecezja wzbogaciła się o 19 nowych diakonów.
Ewangeliczna czystość jest uznaną przez Boga i pożyteczną dla świata marką, gwarantującą najwyższą jakość życiowych i eklezjalnych aktywności.
Niedziela rzeszowska
Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.
Jan Paweł II swoim życiem i postępowaniem dał nam ewangeliczne świadectwo obecności Boga w myślach i decyzjach. Przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością – powiedział bp Kazimierz Górny 18 maja podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Siostry wizytki z Jasła podziękowały za dar życia i posługi św. Małgorzaty Marii Alacoque. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar życia i posługi francuskiej zakonnicy na Górce Klasztornej w kościele Sióstr Wizytek w Jaśle przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Niedziela sandomierska
W rocznicę 100. urodzin Papieża Polaka diecezjalna rodzina szkół jego imienia zorganizowała e-konferencję o jego roli w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia.
W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego warto pokazać miejsca na terenie naszej diecezji, gdzie w szczególny sposób pielęgnowana jest pamięć o Prymasie Tysiąclecia. Jednym z takich miejsc jest Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu.
Niedziela sosnowiecka
Minęła 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, jednej z najważniejszych postaci w dziejach współczesnego świata. Choć Ojciec Święty odszedł od nas piętnaście lat temu, pamięć o nim w wielu z nas pozostaje żywa.
To nie pierwsze relikwie, które zostały sprowadzone do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Od wielu lat wspólnota może się poszczycić relikwiami m.in. św. Faustyny, św. Walentego czy św. Wojciecha.
Niedziela świdnicka
W czasie uroczystości Pięćdziesiątnicy myśli nasze biegną w stronę sakramentu bierzmowania.
W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy wieloletniego proboszcza parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wybitnego duszpasterza ks. inf. Juliana Źrałkę.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Szczecinie odbyły się obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Przyszły papież przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach.
Kościół parafialny św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie został podniesiony do rangi sanktuarium, która miała miejsce 16 maja br.
Niedziela toruńska
Życie św. Jana Pawła II jest wielkim darem dla Kościoła i dla każdego z nas. Ten wielki świadek wiary, człowiek modlitwy i pokory, wciąż daje nadzieję i, wstawiając się za nami z nieba, pomaga przezwyciężać trudy codzienności.
To była jedna z najtrudniejszych ewangelizacji nadmorskich. Ponieważ padało, ewangelizatorzy nie mogli wychodzić na plaże i ulice, a kiedy już wyszli, deszcz moczył ich od stóp do głów. Łapali przeziębienie, chrypę i zniechęcenie. I wtedy pojawili się oni.
Niedziela warszawska
O przemilczanych skutkach antykoncepcji, Służbie Zdrowia w czasie koronawirusa i ochronie dzieci nienarodzonych z doktor Grażyną Rybak rozmawia Magdalena Wojtak.
Maryi zawierzył siebie, Kościół i Polskę. Na Soborze Watykańskim II dzięki Prymasowi Tysiąclecia Paweł VI nadał Maryi tytuł Matki Kościoła.
Przymusowa izolacja to trudne doświadczenie dla dzieci i młodzieży. Szczególnie, gdy brakuje kontaktu z rówieśnikami, a lekcje prowadzone są on-line.
Niedziela wrocławska
Dziesięciu diakonów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej przyjęło 23 maja z rąk abp. Józefa Kupnego święcenia kapłańskie. Uroczystość nie odbyła się, jak zawsze, we wrocławskiej katedrze, ale na Nowym Dworze, w kościele pw. Opatrzności Bożej.
Dopóki się uczyli, modliłam się za nich dużo, ale gdy zostali księżmi, muszę się modlić jeszcze więcej, by wytrwali – powtarzała często Helena Buryła, matka trzech synów kapłanów.
Trzebnica świętowała setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i wspominała kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca. Ci dwaj wielcy Polacy kilkukrotnie odwiedzali tutejsze sanktuarium.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tej niedzieli w naszych świątyniach, domach i przy przydrożnych kapliczkach wybrzmi jeszcze śpiew Litanii Loretańskiej. Już jutro zwrócimy się do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Jan Paweł II jako polski święty wciąż jest obecny w sercach Polaków, miejsc pracy oraz szkół. Pozostaje tylko pytanie, czy wciąż pamiętamy nie tylko o nim, ale i o tym, co niestrudzenie głosił.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Poaugustiański zespół kościelno-klasztorny w Żaganiu otwarty dla zwiedzających. Jednocześnie trwa pierwszy etap długofalowego programu jego rewitalizacji.
Biskup Paweł Socha w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II wydał album zatytułowany Święty Jan Paweł II a Kościół Zielonogórsko-Gorzowski.