Reklama
Obserwator
5-7
9
temat numeru
Towarzyszy nam w przeżywaniu i rozwoju wiary. Przestrzega przed duchowymi zagrożeniami. Kim jest przewodnik duchowy?
Co daje kierownictwo duchowe? Każdy wyciąga z niego inną wartość, to, czego w danym momencie potrzebuje najbardziej, ale wspólne jest jedno: ono skraca drogę do Pana Boga i porządkuje życie – zarówno to duchowe, jak i codzienne.
10-13
dar i zadanie
17
treści wiary
Poświęcał się życiu ascetycznemu, ale czy kiedykolwiek wprost był mnichem, nie sposób dziś dociec. Na greckim Wschodzie nazwany został stróżem prawdziwej wiary.
Odpowiedź na to pytanie zawiera się w pięknym prologu do jednego z najgłębszych pism Nowego Testamentu, zwanego Listem do Hebrajczyków: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2).
18-21
życie kościoła
Mijamy ich każdego dnia. Pracują w korporacjach, piekarniach, szkołach. W Polsce jest ich ponad 17 tys. Wszędzie, gdzie są, niosą pokój i dobro.
Celem zjazdu było zebranie dotychczasowych doświadczeń działalności w warunkach pandemii i nakreślenie drogowskazów na przyszłość.
24-26
Prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Obrazy jednego z czołowych malarzy renesansu można podziwiać na Wawelu. Wśród nich są malowidło odkryte niedawno w klasztorze oraz arcydzieło, którego historia to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego.
Goście honorowi z Watykanu, spotkania z ulubionymi autorami oraz projekcje filmów – to jedne z wielu atrakcji, które czekały na miłośników książki w Arkadach Kubickiego w Warszawie.
31-43
punkt widzenia
Ustawa z Polskiego Ładu, która umożliwia rodzinom budowę domu bez zbędnych formalności, nie podoba się deweloperom. Została tak skonstruowana, by duże firmy nie mogły na tym zarobić.
Ponad 2 mln zł dziennie – tyle, decyzją TSUE, powinna płacić Polska za każdy dzień funkcjonowania kopalni i elektrowni Turów. Premier zapowiada, że rząd nie zamierza wyłączać kompleksu, a karę uważa za „skrajnie agresywną”.
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
Czy znamy wiele domów, gdzie rano lub wieczorem cała rodzina klęka do wspólnej modlitwy? Nie jest to dziś częsty obrazek.
50-51
moim zdaniem
52
dobre rady
Rośliny strączkowe, mimo że są ciężkostrawne, powinniśmy jadać 2-3 razy w tygodniu. Na szczęście można zmniejszyć ich niekorzystne działanie.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Jesień nie tylko cieszy nasze oczy wielością barw, lecz także obdarza nas swoimi licznymi darami. Są one cenne dla wzmocnienia naszego zdrowia.
Mój mąż choruje na serce. Czy miód może mu pomóc?
Chrapanie jest sprawą dokuczliwą i wstydliwą, ale może być także problemem zdrowotnym.
55-57
Niedziela z kulturą
64
moim zdaniem
Tęsknię za lekarzami, którzy pracowali jak specyficzni detektywi.
66-67
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (krótsza perykopa: Mk 10, 2-12 lub dłuższa: Mk 10, 2-16)
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?
Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Przede wszystkim trzeba być w sprawach Ojca w niebie i wypełniać Jego wolę – mówił bp Roman Pindel do rodzin, które zgromadziły się na modlitwie w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tercjarze z regionu bielsko-żywieckiego świętowali jubileusz 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).
Niedziela częstochowska
Kolejny Dzień Dziecka Utraconego to okazja do tego, by uświadomić sobie, że Bóg jest Bogiem uzdrowienia.
Częstochowa straciła człowieka ciepłego, pogodnego i życzliwego, który dobrze zasłużył się dla jej kultury. Nie żyje Ireneusz Kozera.
Na warsztaty biblijne do Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie zaprasza ich koordynator – dr Beata Stypułkowska.
Niedziela podlaska
Półwiecze to długi czas wypełniony pracą, radościami i smutkami, zdobywaniem doświadczeń i życiowej mądrości – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego.
Niemal we wszystkich parafiach Ziemi Łochowskiej w tym roku mija okrągły wiek od powstania tutaj wspólnot Żywego Różańca.
W świetle dzisiejszej Liturgii Słowa możemy postawić kwestię samotności i zadać pytanie o jej sens i wartość.
Niedziela kielecka
82 lata temu pod Broniną koło Szczaworyża rozegrał się krwawy bój. 122 poległych w nim żołnierzy polskich spoczywa na cmentarzu parafialnym w Szczaworyżu.
Kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś obchodzi w tym roku 65. rocznicę powstania. Wizjonerem, który spowodował, że Teatr powstał, był pochodzący z Kresów Stefan Karski. Człowiek, dla którego słowa: Bóg, honor, Ojczyzna były życiowym drogowskazem.
W Pierzchnicy imię kard. Wyszyńskiego nosi szkoła podstawowa, są w miasteczku jego pomnik i ulica, jest tablica na kościele, a w czasie beatyfikacji przybył okazały mural na budynku szkoły.
Niedziela małopolska
To jest historyczna chwila – przekonuje ks. Paweł Legutko, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, gdzie zostanie wybudowany pierwszy kościół bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jubileusze to dla nas zobowiązanie, aby kontynuować piękne dzieło naszych przodków – zaznacza ks. dr Wiesław Piotrowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Jedno z najchętniej odwiedzanych sanktuariów w Polsce. Miejsce szczególnie związane z osobą św. Jana Pawła II, ale także ostatnio beatyfikowanego kard. Wyszyńskiego. Oto Krzeptówki – Polska Fatima w Zakopanem.
Niedziela lubelska
Idziemy wspólną drogą, na której wszyscy powinni czuć się potrzebni i odpowiedzialni – powiedział abp Stanisław Budzik.
Życie s. Róży Wandy Niewęgłowskiej upłynęło pod znakiem krzyża.
Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym – to szlak z Kozłówki do Nasutowa.
Niedziela legnicka
Parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana, uczciła beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej.
25-letni mercedes, który został przerobiony na konfesjonał, należy do Fundacji „SMS z Nieba”.
Diecezja Polkowice przygotowują się do ogłoszenia patronatu św. Sebastiana.
Niedziela łódzka
To właśnie w tym miejscu Chrystus trwa od tylu już lat, po to, by was wspierać w drodze do niebieskiej ojczyzny – powiedział bp Ireneusz Pękalski podczas Eucharystii.
Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich.
25 września to dla parafii Parzno oraz dla wszystkich czcicieli Czcigodnej sługi Bożej Wandy Malczewskiej dzień szczególny.
Niedziela przemyska
Dziewiąty, ostatni, etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się 10 października. Rozpocznie się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie o godz. 8.00.
Na uroczystej Eucharystii sprawowanej przez abp. Adama Szala w Komańczy cała archidiecezja zjednoczyła się w modlitwie dziękczynnej za dar Prymasa Tysiąclecia.
Z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.
Niedziela rzeszowska
Tegoroczny odpust w Dębowcu upamiętniał 175. rocznicę objawienia Maryi w La Salette oraz 25. rocznicę koronacji Jej łaskami słynącej figury.
Na pytanie, czy radio w klasycznej formie przetrwa, odpowiada ks. Tomasz Nowak, nowy dyrektor Katolickiego Radia Via.
Czytelnicy i sympatycy Niedzieli Rzeszowskiej wyruszyli 11 września na kolejny szlak pielgrzymkowy, tym razem do Rumunii i Bułgarii.
Niedziela sandomierska
Reporterka tarnobrzeskiego Radia Leliwa Ewa Wójcik-Lis nagrodzona statuetką „Idol 2021”.
W Hucie Komorowskiej odbyły się XIV Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego.
W Sandomierskim Muzeum Okręgowym uroczyście zainaugurowano obchody Roku Cypriana Kamila Norwida.
Niedziela sosnowiecka
Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczył Sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.
Przekazanie relikwii św. Jana Pawła II parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu odbyło się z udziałem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego.
Bp Grzegorz Kaszak modlił się w Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, patronki hospicyjnej kaplicy.
Niedziela świdnicka
Rozpoczęliśmy październik, miesiąc w którym Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. W wielu parafiach rodzą się dobre inicjatywy związane z tą modlitwą.
Po rocznej przerwie w Wambierzycach znów spotkała się młodzież z całej diecezji. Był czas na modlitwę i refleksję nad swoim powołaniem.
Kilka lat temu wielu Polaków ogarnęła gorączka złota związana z mitycznym pociągiem, którego legenda sięga końcowego okresu II wojny światowej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Owocem beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego jest ustanowienie pierwszego na świecie Sanktuarium Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Kobylance.
Szczególne modlitwy odbyły się w dekanacie wolińskim w miejscach, które przed niemal 70 laty uświęcił swoją obecnością Prymas Tysiąclecia.
Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych.
Niedziela toruńska
W patronalne święto św. Stanisława Kostki zainaugurowano rok formacyjny Ruchu Światło-Życie diecezji toruńskiej.
Do jej procesu beatyfikacyjnego podchodzono trzy razy, a do malowania portretu, który przypominałby ją w rzeczywistości – o wiele więcej. A jednak…
Młodzi z diecezji wraz z duszpasterzami spotkali się w miejscu uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego, aby wspólnie przeżyć dzień pod hasłem: Czas to Miłość.
Niedziela warszawska
O akademickim powrocie do normalności, planach rozwoju UKSW i przybliżaniu dziedzictwa bł. patrona z ks. prof. Ryszardem Czekalskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wielu powstańców warszawskich nie ma swoich grobów. Szanse na ich odnalezienie są niewielkie.
Blisko sto nagród i wyróżnień przyznanych najciekawszym pozycjom wydawniczym z ubiegłego roku – to najlepsza rekomendacja dla XXVI Targów Wydawców Katolickich.
Niedziela wrocławska
W kościele św. Bonifacego za ofiary agresji sowieckiej, wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.
W katedrze abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 sióstr elżbietanek zamordowanych w 1945 r.
Ile razy słyszeliśmy żartobliwie lub złośliwie „Ale średniowiecze”, tymczasem reprezentanci tej epoki są bardzo często ponadczasowi i na dzisiejsze czasy. Jedną z nich jest św. Hildegarda z Bingen.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Stanisława Dąbka w Lubaczowie świętowała 50-lecie działalności.
Biłgorajska społeczność dziękowała za nowego błogosławionego, który będąc biskupem lubelskim często odwiedzał tę ziemię.
Każdego roku w Krasnobrodzie odbywa się Diecezjalno-Gminne Święto Plonów. To wydarzenie stało się już tradycją.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Podczas pierwszej wizyty w naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.
Październik to czas studentów, bo rozpoczyna się rok akademicki. Wśród wielu propozycji, na które trafią, są również te bardziej duchowe. A wśród nich duszpasterstwa akademickie. Mamy je i w naszej diecezji.
O tej publikacji wspominałem już przed dwoma tygodniami. Album Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, a Kościół Gorzowski ukazał się w czasie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Warto po niego sięgnąć.